<< powrót do strony głównej
 

Miejscowość uzdrowiskowo-wypoczynkowa Ustka jest położona nad ujściem rzeki Słupi do morza. Obecnie liczy około 18 tys. mieszkańców. Rozwój miasta rozpoczął się jeszcze w połowie XIX wieku, kiedy to zbudowano nowoczesny port morski połączono go z ważniejszymi ośrodkami przemysłowymi. Już na początku XX wieku Ustkę zaczęli odwiedzać bogaci letnicy niemieccy, polscy a nawet rosyjscy. Prawdziwie burzliwy rozwój Ustki datuje się jednak dopiero po II wojnie światowej, kiedy to rozwinął się przemysł a ludność wzrosła ponad trzykrotnie.

 
 

Warto zwiedzić imponujący port, do którego przed I wojną światową zawijało więcej statków niż do Szczecina czy Kołobrzegu. Interesująca jest XIX wieczna latarnia morska z punktem widokowym, piękny stary kościół pw. Zbawiciela, w którym na szczególną uwagę zasługują organy oraz witraż i obrazy wotywne.
W Ustce są dwa kryte baseny, kino oraz sieć handlowa i hotelowo-gastronomiczna rozwinięta w ostatnich latach po obu stronach portu. Koniecznie odwiedzić trzeba promenadę nadmorską, na której oprócz walorów widokowych i zdrowotnych można skorzystać z licznych imprez kulturalno-rozrywkowych.

 
 

Powszechnie znane są uzdrowiskowe walory Ustki. Występujące tu borowiny i nadmorski mikroklimat mają leczniczy wpływ na wiele różnorodnych schorzeń układu krążenia, układu oddechowego, narządu ruchu, reumatycznych i innych.
Ustecki zakład przyrodoleczniczy oferuje liczne zabiegi, np. solanki, hydroterapię, kąpiele kwasowęglowe, różnorodne masaże, diadynamikę, inhalację, diatermię, galwanizację, jonoferezę oraz inne zabiegi indywidualne i zbiorowe. Ośrodki jeździeckie proponują hipoterapię, powstała także piękna widokowo i doskonała dla utrzymania tężyzny fizycznej trasa rowerowa "szlakiem zwiniętych torów".